reklama
kategoria: Muzyka
29 marzec 2024

Architekt dźwięku skończyłby dziś 81 lat

zdjęcie: Architekt dźwięku skończyłby dziś 81 lat / By Kapetan Nikolios - Own work [CC BY-SA 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons
By Kapetan Nikolios - Own work [CC BY-SA 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons
Vangelis, właściwie Ewangelos Odiseas Papathanasiu, urodzony 29 marca 1943 r. w Agrii koło Wolos, zmarły 17 maja 2022 r. w Paryżu, był greckim kompozytorem muzyki elektronicznej i filmowej. Jego twórczość wyróżnia się obfitością brzmienia instrumentów elektronicznych.
REKLAMA
Vangelis przyszedł na świat 29 marca 1943 r. w Agrii, pobliskim mieście Wolos, w Grecji. Rozpoczął swoją edukację muzyczną już w wieku 4 lat i zaledwie dwa lata później zadebiutował publicznie, wykonując swoje własne utwory. Większość umiejętności muzycznych zdobył samodzielnie, odrzucając oferty lekcji gry na pianinie. Przez całą karierę unikał też formalnego wykształcenia z zakresu notacji muzycznej. Studiował muzykę klasyczną, malarstwo i reżyserię filmową na Akademii Sztuk Pięknych w Atenach.

W latach sześćdziesiątych założył zespół o nazwie Forminx, który szybko zyskał popularność w Grecji. Jednak w 1968 r. ze względu na zamieszki studenckie Vangelis przeniósł się do Paryża, gdzie razem z Demisem Roussosem i Loukasem Siderasem stworzył zespół o nazwie Aphrodite’s Child (Dziecko Afrodyty). Grupa ta działała do 1972 r., kiedy to została rozwiązana.

Karierę solową Vangelis rozpoczął w 1973 r., komponując ścieżki dźwiękowe do dwóch filmów Frederica Rossifa. Jego pierwszym oficjalnym solowym albumem był Earth z 1974 r. W tym czasie eksperymentował także z udziałem w zespole Yes, jednak ostatecznie do niego nie dołączył. Niemniej jednak zaprzyjaźnił się z Jonem Andersonem, wokalistą Yes, z którym później nawiązał owocną współpracę.

Po przeniesieniu się do Londynu, Vangelis podpisał kontrakt z RCA Records, założył swoje własne studio – Nemo Studios, i rozpoczął nagrywanie swoich elektronicznych albumów. Wspólnie z Jonem Andersonem wydał kilka albumów jako duet Jon & Vangelis w latach 80. i 90.

W roku 1982 Vangelis otrzymał Oscara za swoją muzykę do filmu Rydwany ognia. W tym samym czasie rozpoczął współpracę z reżyserem Ridleyem Scottem, co zaowocowało stworzeniem ścieżek dźwiękowych do filmów Łowca androidów i 1492. Wyprawa do raju. Vangelis jest również odpowiedzialny za muzykę do licznych filmów dokumentalnych Jacques’a Cousteau.

W 1991 r. zasiadał w jury konkursu głównego na 44. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Francja uhonorowała go Orderem Sztuki i Literatury w 1992 r.

Jego album Mythodea, wydany w 2001 r. (początkowo napisany w 1993 r.), został wykorzystany przez NASA jako motyw muzyczny w misjach kosmicznych na Marsa. W 2004 roku skomponował ścieżkę dźwiękową do filmu Aleksander. Jest autorem hymnu piłkarskich mistrzostw świata, które odbyły się w 2002 r. w Korei i Japonii.

Artysta igdy nie przyswoił sobie umiejętności czytania ani zapisywania nut. Jego proces twórczy głównie opierał się na improwizacji. Spędzał godziny w swoim studiu otoczony syntezatorami skonstruowanymi w sposób tak wyjątkowy, że tylko on potrafił się nimi posługiwać.

Artysta miał za sobą dwa rozwody: z fotografką Veronique Skawinską oraz piosenkarką Vaną Verouti, której głos można usłyszeć na albumach La Fete sauvage i Heaven and Hell. Jego trzecią żoną przez wiele lat była Laura Metaxa, która pojawia się w utworze No Expectation Boulevard z pierwotnego albumu Blade Runner Trilogy (2007). Nie miał dzieci. Wolny czas lubił spędzać w Grecji, Paryżu lub Nowym Jorku, choć nie czuł się związany z żadnym konkretnym miejscem i często podróżował.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Gubin
-1.8°C
wschód słońca: 07:29
zachód słońca: 16:04
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gubinie